دانشمندان در مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های ایالات متحده ( CDC ) نوعی ویروس آنفلوآنزای جدید را در خفاش های گواتمالایی یافته اند .به گزارش آژانس خبری دامپزشکان ایران ، محققین بر این باورند که ویروس فوق به شکل کنونی تهدید برای سلامتی انسان نمی باشد اما اعتقادها بر آن است که رخداد و شیوع ویروس در این پستانداران میتواند به مرور سبب تغییر رفتارهای ژنتیکی ویروس شده و آینده سلامت جوامع بشری را تهدید نماید . کشت عامل بیماری زای فوق در محیط کشت جوجه ، ناموفق بوده است . 
دکتر j ، سرپرست این تیم تحقیقاتی به خبرنگاران گفت : ویروس آنفلوآنزای خفاش ها در جهت تبدیل شدن به تهدیدی برای سلامتی انسانها ، نیازمند برخی از ژنهای ویروس آنفلوآنزای انسانی است . نتایج تحقیقات ما موید این مطلب است که ویروس فوق با انواع ویروسهای آنفلوآنزای انسانها قرابت فراوانی دارد . در این مسیر ، ویروس فوق باید توانایی آلودگی خوکها ، اسبها و یا سگ ها را نیز بیابند . این فرآیند که بازآرایی ژنتیکی نامیده میشود ، به طور معمول ، پس از گذشت مدت زمانی ، روی خواهد داد . 
خفاشهای گواتمالایی در بخش هایی از آمریکای شمالی و مرکزی یافت میشود . اگرچه تاکنون گزارشهای معدودی از حمله این خفاش ها به جمعیت های انسانی منتشر شده است اما آلوده نمودن میوه های مصرفی انسانها توسط این خفاش ها میتواند سبب آنتقال ویروس در بلند مدت گردد . 
نتایج کامل این مطالعه در مجله National Academy of Sciences منتشر شده است .